Failed Legal Maneuvers Against Sathya Sai Baba: PART FOUR

Failed Legal Maneuvers Against Sathya Sai Baba: PART FOUR

Information About Relevant Supreme Court Justices:
The following Indian Supreme Court Justices are often the targets of malicious smear-campaigns by Ex-Devotees of Sathya Sai Baba. Critics have accused the following Justices of being Sai Devotees although they cannot provide a scintilla of verifiable information or credible sources to support their erroneous claims:

R. C. Lahoti
Lahoti, Ramesh Chandra, B.Com., LL.B—Born on 1-11-1940. Joined the Bar in District Guna in 1960 and enrolled as an Advocate in 1962. In April, 1977, recruited directly from the Bar to the State Higher Judicial Service and was appointed as a District & Sessions Judge. After functioning as a District & Sessions Judge for a year, he resigned in May 1978 and reverted to the Bar for practice mainly in the High Court. Appointed Additional Judge of the Madhya Pradesh High Court on 3.5.1988 and made permanent Judge on 4.8.1989. Transferred to Delhi High Court on 7.2.94. Appointed as a Judge of Supreme Court of India on 9.12.1998. Appointed as Chief Justice of Supreme Court Of India on 01-06-2004 (Forenoon). Due to retire on 1.11.2005.
(Reference)

G. B. Pattanaik
Pattanaik, Gopal Ballav, B.Sc., LL.B.—Born on 19th December, 1937, Enrolled Advocate on 28th February, 1962. Practised in Civil, Criminal, Constitutional and company cases in Orissa High Court. Appeared in some cases in Supreme Court. Appointed Standing Counsel for State Government from 1st March, 1971, Additional Government Advocate from 19th July, 1974 and worked as Government Advocate for more than four years. Appointed Judge, Orissa High Court from 1st June 1983. Appointed as Chief Justice of Patna High Court on 19-5-95. Appointed as Judge of the Supreme Court of India on 11.9.95. Retired on 19-12-2002 (F/N).
(Reference)

Dr. Justice Adarsh Sein Anand
Date of Birth : 1.11.1936 Place of Birth: Jammu (J & K State)

Qualifications : Received early education from Model Academy at Jammu; Graduated from Jammu and Kashmir University in 1958; L.L.B. with First Class and Diploma in Labour Laws 1960) from Lucknow University; Degree of Doctor of Philosophy in Laws (Constitutional Law of the Commonwealth) from London University in 1963.

Called to the Bar from the Hon’ble Society of Inner Temple, London in 1964. Practiced Law in Punjab & Haryana High Court at Chandigarh and built up a lucrative practice.

At the age of 38 years and six months, appointed as Additional Judge of Jammu & Kashmir High court on 26.5.1975 and confirmed as a permanent Judge of the same Court in February, 1976. Appointed as Acting Chief Justice of Jammu & Kashmir High Court on 26.5.1984, and Chief Justice of the same High Court on 11.5.1985. Transferred as the Chief Justice of the High Court of Judicature at Madras with effect from 1.11.1989. Elevated to the Bench of the Hon’ble Supreme Court of India in November, 1991.

Headed various Commissions of Enquiry and Investigative Commissions, as Judge & Chief Justice of the High Court of Jammu & Kashmir. Was a Member of the High Court Arrears Committee, appointed by the Government of India in 1989.

He has been a part-time Lecturer at the Punjab University, Chandigarh, Member of Jammu University Council and the Faculty of Laws, Jammu University as well as a Member of the Board of Studies, Faculty of Laws, Kashmir University. He was a Member of the Governing Body of Islamia College, Srinagar and is Member of the Board of Studies, Law Faculty, Jammu University.

Participated in various National and International Conferences notable among them being the first Appellate Judges Conference at Manila (Philippines) in 1977; Appellate Judges Conferences at new Delhi in 1984, the Law Asia Conference in 1984 and 1986 and the SAARC Law Conference at New Delhi in 1994; 2nd Worldwide Common Law Judiciary Conference at Washington in 1997; SAARC Chief Justices’ Conference at Colombo, Sri Lanka in October, 1998; Third Worldwide Common Law Judiciary Conference at Edinburgh (Scotland) from July 4-9, 1999.

Is Author of the book titled “The Constitution of Jammu & Kashmir – Its Development & Comments”. The 3rd revised edition was published in 1998.

Has been unanimously elected as President of the International Institute of Human Rights Society (Retd.) in 1996.

Awarded the Degree of LL.D. (Honoris Causa) at the special Convocation held by Lucknow University on 14th March, 1996.

Awarded the Fellowship of the University College, London, on 19th May, 1997.

Patron-in-Chief of National Legal Services Authority (India) with effect from 10th October, 1998.

Unanimously elected as Hony. Bencher of the Hon’ble Society of Inner Temple, London – 1998.

Appointed as Chief Justice of India on 10th October, 1998.

Awarded Degree of Doctor of Letters (Honoris Causa) at the 9th Convocation held at Jammu University on March 20, 1999.

Retired on 01.11.2001(F/N).
(Reference)

S. P. Bharucha
Bharucha, Sam Piroj, B.Sc., LL.B.—Born on 6th May, 1937. Enrolled as an Advocate of the Bombay High Court on 28th July, 1960. Practised mainly on the Original side of the Bombay High Court. Also appeared in the Supreme Court. Appointed Additional Judge, Bombay High Court from 19th September, 1977 and as permanent Judge on 3rd April, 1978. Appointed as Chief Justice, Karnataka High Court from 1-11-91. Appointed Judge of Supreme Court of lndia on 1-7-92.Appointed as Chief Justice of India on 01.11.2001(F/N). Due to retire on 6-5-2002.
(Reference)

B.N. Agrawal
Bishwa Nath Agrawal, B.A., B.L. – was born on 15-10-1944.

Enrolled as an Advocate in January, 1966. Practised mostly in Civil and Constitutional cases in the High Court at Patna. Appointed as Judge of the Patna High Court on 17-11-1986. Appointed as Chief Justice of Orissa High Court on 18-11-1999.

Appointed as Judge, Supreme Court of India on 19th October, 2000.

Due to retire on 15-10-2009(F.N).
(Reference)

To Date: None of these current/former Supreme Court Justices have been shown to have any ties with Sathya Sai Baba or the Sai Organization despite the paranoid, conspiratorial and tabloid-like assertions from Anti-Sai Critics.

Reference

Also see:

Failed Legal Maneuvers: Part One
Failed Legal Maneuvers: Part Two
Failed Legal Maneuvers: Part Three
Failed Legal Maneuvers: Part Four (You Are Here)
Failed Legal Maneuvers: Part Five
Failed Legal Maneuvers: Part Six
Failed Legal Maneuvers: Part Seven

%d bloggers like this: